O Deregulacji
Strona główna »Twórzmy prawo, które wspiera zamiast ograniczać
Deregulacja.pl to projekt, który powstał w 2020 r. z inicjatywy Forum Obywatelskiego Rozwoju, we współpracy z Atlas Network. W 2025 r., we współpracy z Fundacją Wolności Gospodarczej, startujemy z projektem w nowej odsłonie, odpowiadając na rosnące zainteresowanie tematem deregulacji i potrzebę rzetelnego źródła wiedzy. Naszym celem jest edukacja i informowanie o nadmiernych, niepotrzebnych i absurdalnych regulacjach. Promujemy konkretne zmiany, które uczynią prawo bardziej przejrzystym i przyjaznym przedsiębiorcom. Monitorujemy propozycje przedstawiane przez przedstawicieli biznesu i postępy w deregulacji po stronie rządzących.
Lepsze warunki dla prowadzenia i rozwoju firm pozwalają na wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Na deregulacji korzystają przedsiębiorcy, pracownicy i gospodarka.
Od lat Polska ma problem z przeregulowaniem gospodarki. Wolnorynkowe reformy wprowadzone w okresie transformacji stały się fundamentem polskiego cudu gospodarczego. Lata szybkiego i stabilnego rozwoju pozwoliły na trwałą poprawę jakości życia. Jednocześnie w polskim systemie prawnym nazbieraliśmy przez dekady wiele barier, komplikacji, absurdów i nadmiernych regulacji. Można powiedzieć, że rozwijaliśmy się przez te lata nie dzięki świetnym przepisom, a pomimo coraz gorszej jakości systemu prawnego.
Polska ma mniejszy potencjał konkurowania z bogatszymi krajami Zachodu wielkością kapitału, ponieważ w historii nie miała takich możliwości jego akumulacji. Nie posiadamy też znaczących zasobów naturalnych. Szansą dla naszego kraju jest zwrot w kierunku stworzenia najlepszych warunków do prowadzenia i rozwijania firm w całej Unii Europejskiej.
Uwolnienie potencjału zależy od mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego, aktywności przedsiębiorców i dobrych decyzji rządzących. O deregulacji trzeba przestać mówić i czas zacząć ją robić. Skoro przedstawiciele rządu zadeklarowali rozpoczęcie deregulacji, a przedsiębiorcy prezentują swoje postulaty i mówią „sprawdzamy”, to trzeba wykorzystać to otwarte okno możliwości do realnej, dobrej zmiany.