21 lat rozwoju. Co jeszcze przed nami?

Strona główna » Aktualności » 21 lat rozwoju. Co jeszcze przed nami?

21 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Był to moment przełomowy w naszej historii. Powstały nowe miejsca pracy, wiele firm urosło, a gospodarka szybciej zaczęła się  rozwijać. 

Członkostwo w Unii przynosi Polsce wymierne korzyści – przede wszystkim dzięki nieograniczonemu dostępowi do wspólnego rynku, ochronie podstawowych praw i wolności obywateli oraz uczestnictwu w unijnym modelu pokojowej współpracy. Celem FWG jest umocnienie tej pozycji i dążenie do jeszcze silniejszej roli Polski w UE.

Największe korzyści z UE to nie tylko fundusze

Często utożsamiamy Unię z dotacjami, ale fundusze to tylko jeden z elementów. Kluczowe znaczenie ma dostęp do jednolitego rynku, opartego na czterech swobodach: przepływie towarów, usług, kapitału i osób.

W kwietniu 2024 r. opublikowaliśmy raport „Polska na jednolitym rynku UE – korzyści, bariery, reformy”.

Korzyści związane z dostępem do jednolitego rynku UE – zniesienie barier celnych, ograniczenie kosztów administracyjnych, wzajemne uznawanie norm – były dla Polski potężnym impulsem wzrostu gospodarczego. 

 Dzięki wejściu Polski na jednolity rynek UE, PKB per capita w 2000 r., sięgające zaledwie 48% średniej unijnej, wzrosło w 2022 r. niemal do 80% tego poziomu. Dodatkowo, aż 90% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce pochodzi od państw uczestniczących w jednolitym rynku. Ponadto w 2023 roku, aż 3/4 polskiego eksportu trafiło do krajów UE – wylicza Marek Tatała, autor raportu i prezes FWG.

Badania wskazują, że korzyści z dostępu do jednolitego rynku były co najmniej pięciokrotnie większe niż wpływy z unijnych dotacji.

Pora na deregulację – również w UE

Deregulacja to kolejny kluczowy obszar działalności Fundacji Wolności Gospodarczej. Celem projektu deregulacja.p, realizowanego wspólnie z Fundacją FOR, jest edukacja i informowanie o nadmiernych, niepotrzebnych i absurdalnych regulacjach oraz promowanie konkretnych zmian, które uczynią prawo bardziej przejrzystym i przyjaznym przedsiębiorcom.

Uproszczenia są potrzebne również na poziomie unijnym. Dlatego w ramach projektu gromadzimy postulaty deregulacyjne, które mogą być przydatne nie tylko Polsce, ale całej Wspólnocie. Od analizy zgodności prawa z zasadą „UE plus zero” po stały monitoring postępów legislacyjnych 

– Na deregulacji korzystają przedsiębiorcy, pracownicy i cała gospodarka. Usunięcie barier pozwala przenieść zasoby do bardziej produktywnych zastosowań, zwiększa konkurencję i wzmacnia wolność gospodarczą – komentuje Marek Tatała.

Polska powinna obrać kurs na euro

FWG od kilku lat prowadzi kampanię Kurs Na Euro, aby przybliżyć Polakom korzyści i wyzwania związane ze strefą euro. – Bez względu na to kiedy Polska będzie mogła dołączyć do strefy euro warto realizować reformy, które to w przyszłości umożliwią, bo same w sobie są dobre dla gospodarki i rozwoju. Zachęcamy do tego rząd – tłumaczy Tatała. 

W referendum akcesyjnym w 2003 r. 77,45% głosujących (przy frekwencji 58,85%) opowiedziało się za Polską w UE, a więc także wprowadzeniem wspólnej waluty. 

Zdaniem prezesa FWG, żeby mieć euro w Polsce musimy obniżyć inflację, mieć zrównoważone finanse publiczne, czy pilnować limitu długu publicznego. – Choćby dla tych aspektów warto przygotować Polskę do tego kroku – dodaje.

Brak alternatywy dla UE

Nie ma dziś lepszego modelu integracji gospodarczej i politycznej, który oferowałby Polsce porównywalne korzyści jak członkostwo w Unii Europejskiej. UE to nie tylko rynek i fundusze – to wspólnota wartości, która daje nam większe bezpieczeństwo, ochronę praw obywatelskich i ułatwia współpracę w obliczu kryzysów, takich jak pandemia czy wojna w Ukrainie.

– Rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej to powód do świętowania, ale też zachęta do działania. Unia potrzebuje deregulacji, wzmocnienia konkurencyjności i usprawnienia procesów decyzyjnych – podsumowuje prezes FWG, Marek Tatała.

Pozostałe aktualności