Deregulacja przyspieszy po wyborach. Premier Donald Tusk zapowiedział 120 ustaw
Strona główna » Aktualności »
Szykują się największe zmiany ustrojowe od przystąpienia Polski do UE – zapowiedział premier Donald Tusk podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji. Pierwszy pakiet zmian ma być głosowany po wyborach.
PIERWSZY PAKIET USTAW JUŻ NIEDŁUGO
Podczas konferencji premier zapowiedział, że w pierwszym etapie gotowych będzie około 120 ustaw, które ,,będą zmniejszały obciążenia, znosiły bariery i usuwały zbędne przepisy”. Podkreślił również, że prace będą kontynuowane, a proces deregulacji nie zakończy się w czerwcu.
– Zdajemy sobie sprawę, ile jeszcze jest miejsc, gdzie obowiązują przepisy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą. Każdy resort, każdego dnia, będzie w sposób bardzo zdeterminowany kontynuował pracę, jaką wspólnie zaczęliśmy – mówił premier Tusk.
– Tak masywnej zmiany ustrojowej nie było od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – dodał.
15 PROPOZYCJI DOTYCZĄCYCH CYFRYZACJI
Podczas spotkania, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek poinformował, że w obszarze cyfryzacji zostało zaakceptowanych 15 propozycji zmian zasugerowanych przez stronę społeczną. Wśród nich m. in. integracja baz danych funkcjonujących w administracji publicznej, aby obywatele nie musieli wielokrotnie uzupełniać tych samych danych, zrównanie ważności dokumentacji cyfrowej z papierową, cyfryzacja sądownictwa, cyfrowe orzeczenia medycyny pracy, czy dodatkowe funkcje platformy mObywatel.
Zdaniem Marka Tatały, ekonomisty i prezesa Fundacji Wolności Gospodarczej, jeśli uda się w krótkim czasie przyjąć wszystkie proponowane zmiany, będzie to znacząca poprawa warunków dla prowadzenia firm.
– To dobra wiadomość także dla pracowników i gospodarki – ocenia Tatała. – Wyzwaniem będzie jednak proces legislacyjny. W mediach pojawiły się sygnały, że część zmian planuje blokować Lewica – zauważa.
Zdaniem ekonomisty, premier i ministrowie wspierający deregulację powinni przekonywać koalicjantów do wspierania działań dobrych dla rozwoju. – Jeśli będą problemy z przeprowadzeniem niektórych ustaw przez rząd to sprawy w swoje ręce mogą wziąć posłowie i w ten sposób szukać większości w Sejmie – dodaje.
TRWAJĄ PRACE ZESPOŁU SprawdzaMY
Stojący na czele zespołu SprawdzaMY Rafał Brzoska poinformował dziś, że na stronie internetowej opublikowano już 259 projektów zespołu deregulacyjnego. 197 z nich zostało rozpatrzonych, a ponad 61 proc. przyjęto do realizacji. Przedsiębiorca zasugerował również wprowadzenie zasady ,,one in two out”, czyli wykreślanie dwóch przepisów na każdą nową regulację.
Inne propozycje zmian, które poprawią jakość polskiego prawa, można znaleźć w zakładce ,,Zasady dobrego prawa” na platformie www.deregulacja.pl