“SprawdzaMY”, co udało się uprościć. Podsumowanie Fazy 1.0 deregulacji
Strona główna » Aktualności »
Jak wygląda oddolna próba upraszczania przepisów w Polsce? Zespół “SprawdzaMY” zaprezentował raport “Faza 1.0. Deregulacja w działaniu”. To konkretne dane, propozycje i wnioski, które pokazują, że deregulacja w Polsce ma sens i poparcie. Teraz czas na wdrożenie kolejnych zmian.
Społeczny impuls, który zmienia prawo
Od początku marca do końca maja 2025 r. zespół “SprawdzaMY” zebrał ponad 16 000 propozycji zmian prawa, z czego 1185 uzyskało pełne formatki i zostało poddanych analizie. Spośród nich 487 przekazano stronie rządowej, a aż 13 propozycji zakończyło swój bieg w Dzienniku Ustaw jako obowiązujące ustawy.
– Ta potrzebna w naszym kraju zmiana, którą skrótowo przecież określamy mianem deregulacji, była wielkim zbiorowym obowiązkiem. Dzięki pracy i zaangażowaniu kilkuset osób, pracujących pro bono, stała się ona – już teraz – wielkim zbiorowym sukcesem – komentuje na łamach raportu Rafał Brzoska, założyciel zespołu.
Wdrożone już zmiany obejmują zmniejszenie częstotliwości kontroli działalności gospodarczej, zdalne rozprawy przed KIO, czy elektroniczne doręczanie załączników do decyzji administracyjnych.
Siedem priorytetów i konkretne propozycje
– W toku prac postanowiliśmy porzucić pierwotne założenie, że projekt będzie dotyczył wyłącznie deregulacji dla przedsiębiorców – wyjaśnia Adam Malinowski, Koordynator projektu “SprawdzaMY”. – Szybko stało się jasne, że prawdziwa zmiana musi dotyczyć całego społeczeństwa.
Zespół skupił się na siedmiu głównych obszarach – tzw. „Wielkiej Siódemce deregulacji”: podatki i finanse publiczne, sądownictwo i administracja, bezpieczeństwo i obronność, energetyka i środowisko, prawo UE, cyfryzacja oraz zdrowie.
W raporcie czytamy m.in. o zgłoszonych postulatach wprowadzenia domniemania niewinności podatnika, uproszczenia obowiązków w VAT, elektronizacji umów cywilnoprawnych, czy zniesienia obowiązku posiadania przy sobie papierowego prawa jazdy.
Jak działa współpraca z rządem?
5 marca powołano Rządowy Zespół ds. Deregulacji, na którego czele stanął minister Maciej Berek. W toku dialogu aż 63% postulatów przekazanych stronie rządowej zostało uznanych za możliwe do dalszych prac.
Współpracę z rządem chwali Jacek Socha, Koordynator projektu “SprawdzaMy”: – Rząd otworzył się na taką skalę współpracy, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy! Szeroki biznes, obywatele i wszystkie sektory mogły swobodnie zgłaszać swoje propozycje. To absolutny przełom w relacjach “społeczeństwo – rząd” – uważa ekspert.
O postępach prac mówił także w rozmowie z nami>>
Zespół inicjatywy “SprawdzaMY” zapowiada, że w ramach kolejnych faz projektu będzie na bieżąco monitorować proces legislacyjny, dbając o zgodność opracowywanych przepisów z pierwotnymi założeniami przedstawionych propozycji.
Efekty już są. Ale to dopiero początek
Z 487 postulatów aż 100 jest obecnie w realizacji. Zdaniem Marka Tatały, prezesa Fundacji Wolności Gospodarczej, “w ciągu trzech miesięcy udało się uruchomić zmiany, na które w innych warunkach czekalibyśmy latami”.
– Deregulacja działa najlepiej wtedy, gdy nie czeka się na idealny moment, tylko wykorzystuje polityczne okno możliwości. – dodaje ekonomista i wskazuje na potrzebę utrzymania politycznej determinacji.
Raport “SprawdzaMY” z Fazy 1.0 to nie tylko podsumowanie, ale i praktyczny przewodnik po barierach, które utrudniają życie obywatelom i firmom. Pobierz raport tutaj>>